Telefonami komórkowymi fotografujemy coraz częściej i coraz więcej. Nokia, Samsung, LG, Sony Ericsson są coraz częściej wykorzystywane jako sprzęt fotograficzny. Zobacz, jakie mają wady i zalety i wyzwól swoją kreatywność, by wykorzystać je do swoich potrzeb!
statystyka
Blog > Komentarze do wpisu

Komórka w nocy cz VI. Zapobiegaj poruszeniu

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby fotografujące telefonami jest trzymanie urządzenia jedną ręką. Jeśli tak będziemy postępować fotografując w pubie to możemy być pewni, że mimo uwzględniania poprzednich wskazówek zdjęcie wyjdzie poruszone. Musimy zadbać o bardziej stabilne trzymanie.

Nie namawiam oczywiście nikogo do ganiania na spotkania towarzyskie ze statywem. Byłby to oczywisty bezsens. O stabilne podparcie dla telefonu warto jednak zadbać, bo najbardziej ruszamy nim w momencie wciśnięcia migawki. Bez względu na to, czy przycisk jest umieszczony na bocznej ściance obudowy, czy używamy centralnie położonego dżojstika wykonujemy ruch, który porusza całym telefonem. Żeby zniwelować niepotrzebne i szkodzące drgania należy przede wszystkim zwalniać migawkę spokojnym ruchem. Aparat fotograficzny trzeba trzymać w obu rękach. A ręce - najlepiej podeprzeć. Gdy wywalimy łokcie na stół na czas fotografowania to nikt nie będzie miał do nas pretensji. Jeśli musimy odejść na metr od stołu, to ręce warto wesprzeć na oparciu krzesła, szafę, framudze drzwi.

Jeśli mimo wszystko nadal robimy poruszone fotki warto skorzystać z opcji... samowyzwalacza. Kilkusekundowa przerwa pomiędzy uwolnieniem migawki a momentem jej otwarcia pozwoli na uspokojenie drżenia rąk i telefonu.

Generalnie dobre jest każde rozwiązanie i każdy patent, który pozwoli na stabilne trzymanie telefonu i zrobienie nieporuszonego zdjęcia.

dobre swiatlo

 

A jednak można. Autor zdjęcia zachował wszelkie zasady fotografowania telefonem komórkowym w pomieszczeniach. Odszedł od stolika, poszukał oświetlonego miejsca, zadbał o podparcie dla rąk. O tym, że zdjęcie zostało prawidłowo naświetlone świadczą m.in. widoczne szczegóły ciemnej fryzury na czarnym tle.

 

Należy też odróżnić zdjęcie poruszone, wywołanie drganiem sprzętu w chwili rejestrowania obrazu, od poruszenia modela. W omawianych warunkach można się spodziewać rejestracji obrazu z czasem nawet dziesiątej części sekundy. To oznacza, że osoba mówiąca na pewno będzie w ruchu. Zaznaczony na pewno będzie ruch ręki. Nie oznacza to, że zdjęcie jest nieudane. W ten sposób można osiągnąć bardzo ciekawe efekty i zawsze warto jest zrobić kilka lub nawet kilkanaście ujęć, by wybrać to najciekawsze.

Jeśli zachowamy te reguły i wyślemy MMS-a do kumpli, którzy odpuścili sobie spotkanie to na pewno pożałują. I następnym razem na wspólny wieczór zameldują się punktualnie.

 

Fotografując telefonem komórkowym w ciemnościach zawsze trzymaj go w obu rękach i staraj się znaleźć stabilną podporę. Oprzyj łokcie na stole, połóż telefon na krawędzi szafki, oprzyj się plecami o ścianę. Nie zaszkodzi użycie samowyzwalacza.

 

piątek, 19 lutego 2010, piotras1011

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: